Warzywa w ogrodzie – jakie, jak i kiedy sadzić?

Warzywa w ogrodzie

Warzywa z własnej grządki to dziś prawdziwy skarb. Nie dziwi więc, że coraz więcej działkowiczów zaczyna uprawiać je w swoich ogródkach. Aby cieszyć się obfitością zbiorów należy wcześniej dowiedzieć się jak przygotować grunt, kiedy siać nasiona warzyw, i które z nich warto umieścić obok siebie.

Kiedy najlepiej siać nasiona warzyw w ogrodzie?

Planując sianie i sadzenie warzyw należy uwzględnić pogodę i temperaturę. Prace w ogrodzie najlepiej jest zacząć gdy już minie ryzyko ostrej zimy. W przeciwnym wypadku rośliny mogą zostać uszkodzone lub zniszczone. Idealnym czasem na wysiew nasion warzyw jest okres od końca marca do połowy maja. Termin tych prac należy dostosować do wymagań poszczególnych rodzajów warzyw. Kalendarz siewu warzyw jest narzędziem bardzo przydatnym w pracy ogrodnika, gdyż pozwala zaoszczędzić czas i zebrać okazałe plony. Oto przykładowe terminy wysiewu wybranych nasion warzyw:

  • marzec: szpinak, rukola, sałata lodowa, kalafior
  • przełom marca i kwietnia: cebula, szczaw, szczypiorek
  • kwiecień: marchew, pietruszka, buraki, jarmuż, por, seler korzeniowy
  • maj: pomidory, papryka, fasola, groch, rzodkiewka, kabaczki, fasolka szparagowa, groszek ptysiowy

Jak przygotować podłoże pod nasiona warzyw?

Wysiew nasion warzyw do gruntu rozpoczyna się wtedy, gdy ziemia po zimie zmięknie i będzie można ją przekopać. Przekopana, spulchniona gleba sprzyja szybszej wegetacji i zapewnia młodym roślinom lepsze warunki do rozwoju. Ważny jest również optymalny poziom wilgoci.

Pierwszym krokiem jest odchwaszczenie gleby i usunięcie resztek roślin z poprzedniego sezonu. Po odchwaszczaniu należy poprawić strukturę gleby i zwiększyć jej przepuszczalność, aby umożliwić przepływ wody i innych składników pokarmowych do korzeni roślin. Równie ważny jest odczyn gleby. Warzywa sadzi się w glebach o odczynie bliskim obojętnemu, czyli w przedziale od 6,5 do 7,4. Warto zadbać o zasilenie podłoża w nawozy organiczne dla sprawnego i zdrowego wzrostu roślin. Najlepiej sprawdzi się obornik, kompost oraz tzw. nawóz zielony. Końcowym etapem prac przygotowawczych jest wyrównanie podłoża.

Kiedy i jak sadzić warzywa z rozsady?

Niektóre warzywa hoduje się wyłącznie z rozsady. Są to między innymi: pomidor, papryka, seler, kalafior, kapusta, karczochy, por. Do gruntu sadzi się je dopiero po ustąpieniu ryzyka przymrozków, nie wcześniej niż w drugiej połowie maja. Na 14 dni przed sadzeniem rozsadę warzyw należy zahartować, czyli przyzwyczaić do trudnych warunków panujących na zewnątrz: ograniczamy podlewanie, wietrzymy, aby obniżyć temperaturę, wystawiamy na balkon na kilka godzin dziennie. Tuż przed posadzeniem do gruntu rozsadę należy obficie podlać.

Przystępując do sadzenia warto zwrócić uwagę na odpowiedni odstęp pomiędzy roślinami. Zbyt duże zagęszczenie może sprawić, że sadzonki zagłuszą się nawzajem. Zahamuje to wzrost oraz da mniej obfite plonowanie.

Jakich warzyw nie sadzić obok siebie?

Sadzenie pewnych warzyw obok siebie nie wpływa korzystnie na ich wzrost i plonowanie dlatego warto mieć na uwadze kilka zasad:

  • nie sadzi się pomidorów obok ziemniaków – mogące łatwo się rozwinąć choroby grzybowe bez trudu się przenoszą i negatywnie wpływają na plony,
  • z dala od siebie należy uprawiać paprykę i bakłażany – wywodzą się one z tej samej rodziny, a ich wzajemne oddziaływanie na siebie prowadzi do osłabienia i chorób,
  • kapustę najlepiej sadzić z dala od innych warzyw – roślina wymaga dużo miejsca i nawozów, które mogą negatywnie wpływać na pobliskie uprawy.

Odpowiednia pielęgnacja – klucz do obfitych plonów

Uprawa warzyw to nie tylko odpowiednie przygotowanie podłoża, właściwe rozmieszczenie nasion czy rozsad w glebie, ale przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Stosowanie się do wskazówek dotyczących uprawy poszczególnych gatunków warzyw daje pewność, że w odpowiednim czasie będziemy cieszyć się dorodnymi i smacznymi produktami. Warzywa z przydomowych ogródków to gwarancja świeżości, braku szkodliwych substancji dostarczanych przez nawozy chemiczne, a wreszcie możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. To ważne współcześnie kwestie. Warto więc poświęcić swoim grządkom czas i uwagę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Zgodność z przepisami środowiskowymi: Jak podpisać pełnomocnictwo BDO i wypełnić raport KOBiZE?

Zgodność z przepisami środowiskowymi: Jak podpisać pełnomocnictwo BDO i wypełnić raport KOBiZE?

Cześć!